Czy potrzebuję RTG, tomografii lub rezonansu moich pleców?

Większość pacjentów nie potrzebuje obrazowej diagnostyki pleców w przypadku ostrych bóli lędźwi. Mogą one prowadzić do niepotrzebnych lub nawet szkodliwych zabiegów oraz bywają kosztowne. Zdjęcie rentengenowskie (RTG) oraz tomografia (CT) narażają też na pewne dawki promieniowania. Lekarz przeprowadzi wywiad i sam określi, czy potrzebujesz badania obrazowego.

Co mogę zrobić by zmniejszyć ból?

Bądź aktywny. Wykonuj swoje codziennie czynności, na ile tylko pozwoli ból. Jeśli masz siedzącą pracę, wstawaj by się poruszać przez parę minut co pół godziny. Zastosuj rozgrzewający termofor lub prześcieradło albo zimne okłady przez 15-20 minut. Sprawdź, która metoda jest dla Ciebie najlepsza. Można nawet stosować na przemian ciepłe i zimne okłady. Nigdy nie aplikuj ciepła ani zimna bezpośrednio na skórę. Bądź bardzo ostrożny, jeśli masz osłabione czucie w skórze i nie jesteś w stanie stwierdzić czy coś jest zbyt gorące lub zimne.

Czy potrzebuję leków przeciwbólowych?

Leki przeciwbólowe mogą pomóc zmniejszyć ból i pozwolić na utrzymanie normalnej aktywności fizycznej w trakcie dnia. Nie udowodniono, żeby narkotyczne leki przeciwbólowe były bardziej skuteczne na ból odcinka lędźwiowego pleców niż paracetamolibuprofennaproksen lub meloksykam.1. Mogą za to sprawić, że jest się sennym oraz pogorszyć aktywność psychofizyczną i spowolnić powrót do zdrowia. Możliwe, że nie będziesz musiał stosować żadnych doustnych leków przeciwbólowych. Twój farmaceuta lub lekarz może wpisać nazwę leku i dawkę w zaleceniach poniżej.

Czy potrzebny mi lek zwiotczający mięśnie?

Nie ma dowodów naukowych na to, żeby leki zwiotczające mięśnie (tolperizontyzanidynabaklofen) przynosiły dodatkowe korzyści w łagodzeniu bólów dolnego odcinka kręgosłupa. Mogą jednak sprawić, że będziesz senny, mogą zmniejszyć sprawność psychofizyczną i spowolnić powrót do zdrowia. Jednak każdy przypadek się różni i krótkotrwała terapia może zostać zalecona przez lekarza, jeśli samo leczenie przeciwbólowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Czy potrzebuję rehabilitacji?

Twój lekarz może może zalecić rehabilitację, masaże, jogę kręgosłupa, fizjoterapię lub inny rodzaj ćwiczeń, szczególnie jeśli Twój ból nie ustąpi po paru tygodniach leczenia.

Jak długo może trwać ból pleców?

U większości pacjentów mija po 2-3 tygodniach. Jeśli objawy ulegną pogorszeniu, pojawią się nowe lub nie ma poprawy, zgłoś się do lekarza.

Co mogę zrobić, by w przyszłości uniknąć bólu odcinka lędźwiowego pleców?

Zapytaj swojego lekarza jakie są najlepsze ćwiczenia dla Ciebie. Możesz też poprosić fizjoterapeutę o zestaw ćwiczeń i szczegółowe instrukcje. Ponadto postaraj się utrzymać odpowiednią masę ciała i prawidłową postawę kiedy siedzisz i stoisz. Zawsze podnoś ciężkie przedmioty z użyciem nóg, a nie pleców!


Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty: [date]
  1. Deshpande A., Furlan A., Mailis-Gagnon A., Atlas S., Turk D. Opioids for chronic low-back pain; pełny tekst  [dostęp: 02.02.2018][]