fbpx
Farmaceutów zachęcamy do dyskusji i zgłaszania własnych pomysłów na wzbogacenie treści ulotek.

O projekcie

O projekcie

Ulotki z Apteki to materiały edukacyjne dla pacjentów, przeznaczone do wydruku i dystrybucji przez personel aptek podczas ekspedycji przy pierwszym stole.

Ale po co? W internecie można znaleźć wszytko!

Wszystko i nic. Pacjenci korzystający z internetu mają coraz większy problem z wyłuskaniem wiarygodnych informacji spośród zatrzęsienia blogów, sklepów internetowych (ubranych w portale o zdrowiu) czy doniesień prasowych opisujących "odkrycia naukowców".

Rozwiązaniem tego problemu jest dystrybucja wyselekcjonowanych materiałów edukacyjnych przez personel fachowy aptek otwartych, czyli placówek ochrony zdrowia, do których dostęp jest najłatwiejszy!

Źródła

Autorzy materiałów dokładają wszelkich starań, aby treści były zawsze aktualne i zgodne z aktualną wiedzą naukową. Jeśli masz uwagi do treści, gorąco zachęcamy do włączenia się w dyskusję pod ulotką. Wszystkie uwagi są brane pod uwagę przy kolejnych aktualizacjach.

Skąd pomysł na ulotki?

Portal jest rozwinięciem idei edukowania pacjentów za pomocą specjalnie opracowywanych i dystrybuowanych przez farmaceutów materiałów edukacyjnych, nauczanej i promowanej na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM przez zespół Zakładu Farmacji Stosowanej pod kierownictwem dr hab. n. farm. Agnieszki Skowron (opiekafarmaceutyczna.com.pl).

Historia

Pierwsze ulotki powstały dla pacjentów Apteki u Farmaceutów już w 2014 r. na prośby samych chorych pytających wprost "czy mógłby mi pan/pani magister wydrukować coś o...?".

Początkowo materiały opracowywane były przez personel apteki specjalnie pod konkretnych pacjentów. Z czasem okazało się, że większość tematów się powtarza i zdecydowano się na mniejszą indywidualizację treści ograniczając ją do wpisywania uwag w polu tekstowym bezpośrednio na ulotce.

Obecnie repozytorium liczy ponad 100 tekstów, a właścicielem praw autorskich jest firma opieka.farm sp. z o.o. Z dniem 22 stycznia 2018 r. baza została udostępniona do bezpłatnego użytku wszystkim farmaceutom i pacjentom.

Czytaj też: O autorach

Jak to działa?

Aby korzystać z portalu potrzebne są jedynie:

 • dostęp do internetu,
 • aktualna wersja przeglądarki (najlepiej Chrome, Firefox lub Opera),
 • drukarka atramentowa lub laserowa,
 • pieczątka apteki i/lub farmaceuty.

Warto wyrobić osobną czytelną pieczątkę z numerem telefonu i adresem e-mail specjalnie na ten cel.

Wydrukowanie ulotki trwa krócej niż wypisanie faktury. Po kilku próbach maks. 20-30 sekund.

 1. Wejdź na stronę ulotkizapteki.pl
 2. Odszukaj ulotkę po jej nazwie, tagu, kategorii lub korzystając z wyszukiwarki (ikona lupy).
 3. Kliknij DRUKUJ.
 4. Otworzy się podgląd ulotki. Od razu wcisnąć Drukuj, lub wyjść z okna drukowania i uzupełnić uwagi dla swojego pacjenta. CTRL+P wraca do okna drukowania.
 5. Przybij pieczątkę w nagłówku.

Przed wydrukiem warto nanieść dodatkowe uwagi dla pacjenta w polu Zalecenia Twojego farmaceuty. Treść zostanie przeniesiona na wydruk. Pole na zalecenia można dowolnie rozciągać.

Koniecznie powiadom nas o tym w komentarzu poniżej. Komentarze nie znajdą się na wydruku dla pacjenta.

Napisz w komentarzu, który fragment wydaje Ci się niewłaściwy i na podstawie wiarygodnych źródeł wspólnie zaktualizujemy ulotkę!

Po wciśnięciu czerwonego przycisku DRUKUJ pojawi się podgląd wydruku z treścią w kolumnach. Po 2 sekundach otworzy się w tym samym oknie pole z ustawieniami drukowania. Wtedy możesz:

 1. Wcisnąć enter, aby zakończyć wydruk – jeśli wybrano odpowiednią drukarkę i ustawienia.
 2. Zmienić ustawienia wydruku/wybrać inną drukarkę.
 3. Wyjść z okna drukowania klawiszem ESC i wrócić do podglądu treści w kolumnach. Tu możesz edytować Zalecenia farmaceuty. Następnie wybierz kombinację klawiszy CTRL+P(print), aby wydrukować zawartość okna.

To naprawdę proste!

Koszt wydrukowania ulotki jest taki sam jak koszt wydrukowania faktury. To cena kartki A4 i odrobina tuszu. Wdzięczność pacjenta – bezcenna.

Ulotki możesz drukować też z tabletu lub telefonu z Androidem, jeśli skonfigurujesz Google Cloud Print. Wówczas możesz konsultować pacjenta nie tylko przy pierwszym stole, zajmując stanowisko komputerowe, ale i w jakimkolwiek miejscu w aptece. Wówczas podczas rozmowy z pacjentem możesz wysyłasz zadania druku do drukarki w aptece. Po zakończeniu konsultacji zbierasz wydruki z podajnika drukarki w wręczasz je pacjentowi.

Jeśli masz trudności z techniczną obsługą portalu, napisz: admin@opieka.farm.

Po wciśnięciu czerwonego DRUKUJ, otwiera się podgląd ulotki z oknem dialogowym Twojej przeglądarki. Jeśli zrezygnujesz z wydruku i nie wciśniesz Anuluj lub ESC (tylko od razu wyłączysz okno), strona może nie reagować i oczekiwać na wydruk. Rezygnując z wydruku zawsze wciskaj Anuluj lub ESC w podglądzie strony.

Administrator prowadzi pełną kontrolę wersji i każda zmiana treści jest opatrzona numerem wersji i datą. Data wersji i ostatniej aktualizacji jest drukowana na końcu ulotki.

Zabrania się pobierania ulotek na dysk komputera. Wszystkie materiały są przeznaczone jedynie do bezpośredniego wydruku z przeglądarki. Dzięki temu wydrukowany materiał jest też zawsze aktualny.