Lek recepturowy to produkt leczniczy sporządzany wyłącznie w aptece, według specjalnie wypisanej recepty lekarskiej lub jej odpisu.

Choć leki recepturowe coraz częściej wypierane są przez leki gotowe, to jednak dla niektórych osób wciąż są podstawą leczenia, a korzyści z ich stosowania nierzadko przewyższają preparaty gotowe. Rynek leków recepturowych ciągle się rozwija, podczas ich wykonywania wykorzystuje się coraz to nowe technologie i surowce.

Dlaczego warto wybrać lek recepturowy?

Ciężko jest porównywać leki recepturowe z lekami gotowymi, ponieważ obie grupy leków znacznie się różnią. Warto jednak wymienić kilka zalet leków recepturowych. Najważniejsze z nich to:

  • możliwość dostosowania odpowiedniej postaci leku, właściwej dla danego pacjenta,
  • możliwość dobrania indywidualnej dawki do wieku czy stanu pacjenta,
  • możliwość wykorzystania wyjątkowych składników, które w przemyśle z różnych względów nie są wykorzystywane,
  • brak środków konserwujących, przez co są polecane osobom ze schorzeniami skóry (m.in. alergie),
  • dostępność na refundację – koszt leku recepturowego to zazwyczaj około 10 zł (!).

Warto wiedzieć, że istnieją takie schorzenia, dla których znalezienie leku gotowego jest prawie niemożliwe. To właśnie preparaty recepturowe wciąż dają nam jedyną w swoim rodzaju szansę indywidualizacji leczenia.

Substancje farmaceutyczne stosowane w recepturze są zarejestrowane w Polsce jako surowce do sporządzenia leków, w związku z tym, leki przygotowane na ich bazie są refundowane dla pacjenta za opłata ryczałtową (R). Tak więc przykładowo za tubkę stugramowej maści zapłacisz jedynie 10,50 zł. Leki recepturowe w naszym kraju mogą być sporządzane wyłącznie w aptekach dysponujących odpowiednim zapleczem lokalowym oraz wyposażeniem, co gwarantuje jakość otrzymanego produktu.

Choć leki recepturowe przepisuje się coraz rzadziej, to ich rola w lecznictwie jest bardzo istotna!

Zapytaj farmaceutę o możliwość wykonywania leków recepturowych w Twojej aptece, z pewnością udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji na ten temat.Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 25.09.2018 (wersja: 01.13).