Dlaczego lekarz przepisał mi beta-bloker?

Lekarz zalecił stosowanie powyższego leku ze względu na Twój stan zdrowia, który prawdopodobnie jest związany z jedną z wymienionych niżej chorób. Beta-blokery to jedne z najczęściej stosowanych leków w leczeniu nadciśnienia tętniczego[1]Wiysonge CS, Bradley HA, Volmink J, Mayosi BM, Opie LH. Beta-blockers for hypertension. The Cochrane Database of Systematic Reviews. 2017;(1):CD002003., choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca, jaskry, migreny, innych stanów chorobowych związanych z wysokim ciśnieniem krwi.

Dlaczego tak ważne jest to by przyjmować swój lek?

Przyjmowany przez Ciebie beta-bloker obniża ciśnienie krwi do wartości prawidłowych lub tolerowanych, spowalnia nadmiernie przyspieszoną akcję serca a także umożliwia odpowiednie dostarczenie tlenu do komórek mięśnia sercowego, przez co np. zapobiega wystąpieniu zawału.

Dlaczego nie możesz przerywać terapii lekiem?

W większości przypadków przyjmowanie leków z grupy beta-blokerów jest konieczne do końca życia. Są te leki ratujące życie, pozwalające kontrolować nieprawidłową akcję serce, dlatego tak ważna jest kontynuacja terapii. Kiedy zażywasz beta-bloker organizm stopniowo przystosowuje się do działania leku i nagłe przerwanie przyjmowania leku może spowodować groźne w skutkach efekty, takie jak nieregularna lub szybka akcja serca, wzrost ciśnienia krwi, a nawet zawał.

Jakie działanie niepożądane mogą wystąpić ?

Pod wpływem spowolnienia akcji serca i obniżenia ciśnienia krwi możesz czuć się osłabiony. Czasem mogą wystąpić zawroty głowy. Jeśli odczuwasz zmęczenie lub po prostu złe samopoczucie również zmierz ciśnienie. Jeśli Twoje tętno mierzone na nadgarstku jest mniejsze niż 55 uderzeń na minutę i towarzyszy mu osłabienie, omdlenia, zawroty głowy niezwłocznie udaj się do lekarza. Podczas stosowania leku możesz mieć odczucie zimnych rąk i stóp.

Jak możesz wpłynąć na efektywność leczenia?

Codziennie mierz ciśnienie krwi. Zapisuj na bieżąco pomiary ciśnienia w zeszycie, dzięki temu lekarz na kolejnej wizycie będzie mógł ocenić czy dawka przyjmowanego przez Ciebie leku jest dobrze dobrana (nie za wysoka i nie za niska). Jeśli wartości Twojego ciśnienia odbiegają od normy zgłoś się do lekarza. Nigdy nie odstawiaj leku na własną rękę, ani nie zmieniaj zaleconego dawkowania.

Co jeśli choruję na astmę lub cukrzycę?

Jeśli chorujesz na astmę lub inne choroby związane ze skurczem oskrzeli miej świadomość, że Twój lek może nasilać lub wywoływać skurcz oskrzeli, będący przyczyną duszności.[2]Morales DR, Lipworth BJ, Donnan PT, Jackson C, Guthrie B. Respiratory effect of beta-blockers in people with asthma and cardiovascular disease: population-based nested case control study. BMC Medicine. 2017;15:18. doi:10.1186/s12916-017-0781-0. Jeśli chorujesz na cukrzycę i przyjmujesz beta-blokery szczególnie pamiętaj o regularnym spożywaniu posiłków i systematycznym pomiarze poziomu cukru we krwi. Twój lek (beta-bloker) może sprawić, że nie będziesz odczuwać objawów charakterystycznych dla niskiego poziomy glukozy w krwi (kołatanie serca, nieregularna akcja serca, drżenie)!

Co jeśli przyjmuję dodatkowo inne leki?

Jeśli obawiasz się o to czy przyjmowany przez Ciebie beta-bloker nie będzie zaburzać działania innych leków które zażywasz, najlepiej spytaj o ryzyko interakcji farmaceutę lub lekarza. Możesz też spisać wszystkie przyjmowane przez Ciebie leki, suplementy diety i preparaty witaminowe i udać się do apteki na konsultację.


Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 23.05.2018 (wersja: 01.13).