Postępowanie w biegunce zależy od rodzaju czynnika wywołującego oraz objawów towarzyszących. Najczęściej spotykane są biegunki wirusowe, które mijają samoistnie. Zdarzają się również biegunki wywołane przez bakterie (np. Salmonella), pasożyty, a także spowodowane przedawkowaniem leków przeczyszczających, nietolerancją laktozy czy zaburzeniami czynnościowymi jelit.

Jakie leki bez recepty dostępne są w aptece?

Poniżej zestawiono leki i środki specjalnego przeznaczenia medycznego, stosowane w leczeniu biegunki, dostępne w aptekach bez recepty. Pamiętaj, że są to leki doraźne i nie powinny być stosowane długotrwale. W razie pytań i wątpliwości co do stosowania leku, zawsze możesz poprosić o pomoc farmaceutę – posiada on fachową wiedzą i z pewnością udzieli Ci niezbędnych informacji.

Węgiel. U dorosłych i dzieci powyżej 12 r.ż. jednorazowo podaje się około 4,0 g (tj. 20 kapsułek). Przed podaniem najlepiej zawiesić zawartość kapsułek w niewielkiej ilości wody (tabletki rozgnieść i zawiesić). Dawkę można powtarzać co kilka godzin. Na opakowaniach suplementów diety często podane jest błędne dawkowanie, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Loperamid (Imodium Instant, Loperamid, Stoperan). Spowalnia pracę jelit, zwiększając wchłanianie wody z przewodu pokarmowego. Powyżej 9 r.ż. stosuje się 2 kapsułki oraz jedną, po każdym luźnym stolcu (nie przekraczając dawki 8 kapsułek na dobę).

Nifuroksazyd (Nifuroksazyd Hasco)Stosuje się go w leczeniu biegunek pochodzenia bakteryjnego.

Dismektyt (Smecta). Zwiększa warstwę ochronną śluzu w przewodzie pokarmowym, zmniejszając tym samym wpływ czynników drażniących.

Białczan taniny (Taninal). Tradycyjny lek do stosowania w biegunkach i zatruciach pokarmowych. Hamuje rozwój bakterii w świetle jelita, dezaktywując ich toksyny.

Trimebutyna (Ircolon Gastro). Wskazana do objawowego leczenia biegunek oraz zaburzeń pokarmowych wywołanych stresem. Reguluje zaburzenia czynnościowe mięśni przewodu pokarmowego. Stosowanie leku nie powinno przekraczać 3 dni.

Racekadotryl (Tiorfan) Stosowany tylko u dorosłych. Zmniejsza nadmierne wydzielanie wody i elektrolitów przez jelita.

Probiotyki (m.in. Lacidofil, Trilac, Enterol). Zawierają żywe kultury bakterii oraz drożdże probiotyczne, dla których wykazano, że podawanie może wywierać korzystny efekt zdrowotny.

Elektrolity. Przy bardzo silnej, wodnistej biegunce lub w przypadku, gdy nie ustępuje po upływie kilku dni, zapytaj farmaceutę o preparat z elektrolitami, ponieważ w czasie biegunki wraz z płynami traci się znaczne ilości soli mineralnych. Elektrolity występują w formie gotowych płynów do picia, zwykle z dodatkami smakowymi lub w postaci proszków lub tabletek do rozpuszczania.

Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż 4 tygodnie wymaga konsultacji lekarskiej.Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 06.09.2018 (wersja: 01.13).