fbpx
Farmaceutów zachęcamy do dyskusji i zgłaszania własnych pomysłów na wzbogacenie treści ulotek.

Kategoria: Leki

Biegunka: co może polecić farmaceuta?

Postępowanie w biegunce zależy od rodzaju czynnika wywołującego oraz objawów towarzyszących. Najczęściej spotykane są biegunki wirusowe, które mijają samoistnie. Zdarzają się również biegunki wywołane przez bakterie, np. Salmonella, pasożyty, a także spowodowane przedawkowaniem leków przeczyszczających, nietolerancją laktozy czy zaburzeniami czynnościowymi jelit.

Co powinieneś wiedzieć o beta-blokerach?

W większości przypadków przyjmowanie leków z grupy beta-blokerów jest konieczne do końca życia. Są te leki ratujące życie, pozwalające kontrolować nieprawidłową akcję serce, dlatego tak ważne jest regularne stosowanie leków. Kiedy zażywasz beta-bloker organizm stopniowo przystosowuje się do działania leku i nagłe przerwanie przyjmowania leku może spowodować groźne w skutkach efekty takie jak nieregularna lub szybka akcja serca, wzrost ciśnienia krwi, a nawet zawał.

Higiena snu zamiast leków nasennych

Insomnia (bezsenność) występuje najczęściej u osób starszych. Osoby cierpiące na bezsenność mają trudności z zaśnięciem, z czasem trwania lub z jakością snu. Trudności te skutkują sennością w trakcie dnia. Insomnia może być krótkotrwała lub przewlekła. Może też wpływać na to jak funkcjonujesz w pracy, szkole, życiu społecznym oraz rzutuje na zdrowie.

Czy muszę stosować aspirynę kardiologiczną?

Gdy się skaleczysz, komórki krzepnięcia w Twojej krwi (a właściwie fragmenty komórek zwane trombocytami lub płytkami krwi) łączą się by zrobić czop i zatrzymać krwawienie. Jednak jeśli płytki się zaczną się łączyć w naczyniach krwionośnych wtedy, kiedy nie powinny, może to prowadzić do zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu.

Dlaczego farmaceuta zawsze poleca osłonę do antybiotyku?

Probiotyki to żywe organizmy, które podane w odpowiedniej ilości oddziaływają korzystnie na organizm gospodarza. Są to najczęściej szczepy bakterii produkujące kwas mlekowy z rodzaju Lactobacillus (np. L. acidophilus, L. casei, L. reuteri. L. rhamnosus) i Bifidobacterium (B. animalis, B. breve). Do probiotyków należą także drożdżaki Saccharomyces boulardii. Stosując preparaty zawierające te mikroorganizmy przywracamy prawidłowy skład naszej mikroflory jelitowej i hamujemy wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych.  Pamiętaj, że długość okresu probiotykoterapii zależy od czasu trwania antybiotykoterapii. Im dłużej stosujemy antybiotyk, tym bardziej niszczymy naszą florę. Odbudowa jej może potrwać kilka miesięcy.