Ulotki z Apteki http://ulotkizapteki.pl Wszystko co powinieneś wiedzieć Sun, 30 Sep 2018 08:06:16 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 Niewydolne serce – co to dokładnie znaczy? http://ulotkizapteki.pl/choroby/niewydolne-serce-co-to-dokladnie-znaczy/ http://ulotkizapteki.pl/choroby/niewydolne-serce-co-to-dokladnie-znaczy/#respond Fri, 28 Sep 2018 09:13:25 +0000 http://ulotkizapteki.pl/?p=1224 Niewydolne serce nie może zapewnić odpowiedniego przepływu krwi przez tkanki i w konsekwencji do komórek ciała nie dociera odpowiednia ilość tlenu i składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest wdrożenie leczenia i regularne monitorowanie postępów choroby.

Artykuł Niewydolne serce – co to dokładnie znaczy? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
Niewydolne serce – co to dokładnie znaczy?
Niewydolność serca jest główną przyczyną hospitalizacji osób w wieku powyżej 65 roku życia, a zachorowalność na tę chorobę ciągle rośnie. Może ona dotykać osoby w każdym wieku, ale najczęściej występuje w wieku podeszłym.

Choroba ta jest zespołem objawów spowodowanych uszkodzeniem mięśnia sercowego w stopniu, który uniemożliwia jego prawidłową pracę. Przyczyny schorzenia mogą być różne. Najczęściej niewydolność jest wynikiem nieprawidłowości w budowie serca, powstałymi w okresie prenatalnym, bądź po zawale. Przy niewydolnym sercu mięsień sercowy ma mniejszą siłę pompowania krwi, która w ciele porusza się wolniej. Mniejsza siła pompowania skutkuje wzrostem ciśnienia w sercu, który pogłębia proces chorobowy.[1]Medscape.com: Heart Failure. [dostęp: 18.12.2017] pełny tekst

Niewydolne serce nie może zapewnić odpowiedniego przepływu krwi przez tkanki i w konsekwencji do komórek ciała nie dociera odpowiednia ilość tlenu i składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest wdrożenie leczenia i regularne monitorowanie postępów choroby. Ciężka postać niewydolności serca może być leczona jedynie przez przeszczep narządu.

Na jakie objawy powinieneś zwrócić uwagę?

Możemy wyróżnić niewydolność serca lewokomorową i prawokomorową. Mają one inne skutki dla obiegu krwi w organizmie. Niewydolność lewokomorowa prowadzi do zastoju krwi w krążeniu płucnym, natomiast prawokomorowa – do zastoju krwi w krążeniu obwodowym (całego ciała). Każda z tych sytuacji daje inne objawy – ważne, aby umieć je rozróżnić!

Niewydolność lewokomorowa. Głównym jej objawem są duszności, zarówno w spoczynku, jak i po wysiłku (problem z wejściem na drugie piętro), napady duszności w nocy, kaszel (przeważnie suchy, niekiedy z odkrztuszaniem), bezdech senny, świsty w oskrzelach. Może prowadzić do obrzęku płuc.

Niewydolność prawokomorowa. Objawia się występowaniem obrzęków w najniżej położonych częściach ciała, najczęściej w okolicach stóp i kostek, brakiem łaknienia, nudnościami i zaparciami, częstym oddawaniem moczu nocą, a w skrajnych przypadkach – bólem lub uczuciem dyskomfortu w jamie brzusznej na skutek powiększenia wątroby.

Co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia lub zaostrzenia niewydolności serca?

Podstawą profilaktyki, jak i leczenia choroby jest odpowiedni styl życia i odżywiania. Pamiętaj o kilku poniższych zasadach.

 • Przestrzegaj zaleceń swojego lekarza i zażywaj leki systematycznie. Zapytaj farmaceutę, które leki mogą być przeciwwskazane przy Twojej chorobie.
 • Ogranicz ilość spożytych płynów (max. 1,5-2 l na dobę), a także stosowanie soli kuchennej. Unikaj picia alkoholu i palenia tytoniu.[2]Furman A., Gackowski A. Informacje dla pacjentów z niewydolnością serca i ich rodzin. pełny tekst.pdf
 • Staraj się zachować aktywność fizyczną, unikając dużego wysiłku, który mógłby wywołać duszność lub ból w klatce piersiowej.[3]Medscape.com: Heart Failure [dostęp: 18.12.2017] pełny tekst

Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, poinformuj o tym lekarza. Nieleczona niewydolność serca może prowadzić do poważnych powikłań, a proces uszkodzenia serca, a co za tym idzie niedotlenionych i nieodżywionych tkanek, może bardzo szybko postępować!


Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 30.09.2018 (wersja: 01.10).

Artykuł Niewydolne serce – co to dokładnie znaczy? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
http://ulotkizapteki.pl/choroby/niewydolne-serce-co-to-dokladnie-znaczy/feed/ 0
Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) – jakie czynniki mogą nasilać objawy? http://ulotkizapteki.pl/choroby/atopowe-zapalenie-skory-azs-jakie-czynniki-moga-nasilac-objawy/ http://ulotkizapteki.pl/choroby/atopowe-zapalenie-skory-azs-jakie-czynniki-moga-nasilac-objawy/#respond Wed, 26 Sep 2018 07:00:42 +0000 http://ulotkizapteki.pl/?p=1251 Pamiętaj, że leczenie i pielęgnacja skóry w AZS wymaga cierpliwości. Tylko odpowiednie stosowanie leków połączone z regularną i systematyczną pielęgnacją skóry może przynosić oczekiwane efekty.

Artykuł Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) – jakie czynniki mogą nasilać objawy? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
Atopowe Zapalenie Skóry to przewlekła choroba zapalna związana z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego. Uważana jest za jedną z najczęstszych chorób alergicznych. Stan zapalny skóry powstaje na skutek kontaktu z czynnikiem uczulającym tzw. alergenem. Objawy choroby, takie jak silna suchość skóry, intensywny świąd, pękanie skóry, powstawanie grudek, zaczerwienia i sączących się ranek bywają bardzo uciążliwe. Aby zwiększyć skuteczność leczenia, bardzo ważne jest poznanie i jeśli to możliwe, unikanie czynników, które mogą powodować nagłe pogorszenie stanu skóry.

 1. ALERGENY KONTAKTOWE. Stanowią najczęstszą przyczynę zaostrzeń choroby u starszych dzieci i u dorosłych. Nieprawidłowości budowy warstwy rogowej naskórka mogą ułatwiać kontakt alergenów z komórkami układu immunologicznego. Najczęstsze alergeny to sierść kota lub psa, ale też roztocza i pyłki traw, dlatego atopia może zaostrzać się sezonowo. W przypadku stwierdzonej alergii zaleca się ograniczenie kontaktu z alergenem np. usunięcie dywanów i grubych zasłon z domu w sytuacji alergii na roztocza kurzu. Jeśli nie wiesz, co może powodować alergię wykonaj podstawowe badanie na określenie alergenu – testy skórne lub z krwi.
 2. ALERGENY POKARMOWE. Powiązanie alergii pokarmowej z atopią częściej zdarza się u małych dzieci niż u dorosłych pacjentów. Najczęstsze alergeny pokarmowe to jaja kurze, mleko, orzechy, sery, pszenica, soja, kakao, cytrusy.
 3. DŁUGIE, GORĄCE KĄPIELE. Wbrew pozorom długotrwała kąpiel wcale nie nawilża skóry, przeciwnie – wysusza ją. Dodatkowym czynnikiem zaostrzającym objawy jest wysoka temperatura wody. Strumienie gorącej wody mogą przynieść chwilową ulgę w przypadku mocnego świądu, jednak z upływem czasu będzie to rzutować niekorzystnie na stan naskórka. Zaleca się maksymalnie kilkunastominutowe kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem substancji natłuszczających. Po kąpieli zastosuj balsam lub krem natłuszczający, który ma działanie odbudowującą barierę ochronną skóry.
 4. NIEKONTROLOWANE DRAPANIE SKÓRY. Chorobie towarzyszy bardzo silny świąd, który wyzwala konieczność ciągłego drapania i uszkadzania przez to skóry. Powstawanie drobnych ran i zadrapań sprzyja powstawaniu infekcji bakteryjnych, które dodatkowo pogarszają stan naskórka. Ulgę przy nadmiernym swędzeniu może przynieść zimny prysznic, okłady z gazy nasączonej zimną wodą lub zastosowanie kremu nawilżającego.
 5. NIEODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA. Bardzo ważnym elementem leczenie AZS jest nawilżenie i natłuszczanie skóry. Preparaty natłuszczające tzw. emolienty (do mycia i smarowania skóry) stosuj regularnie, zarówno w okresie wyraźnego nasilenia objawów, jak i w momentach, gdy ustępują. Chronią one przed utratą wody ze skóry.[4]Simpson EL, Chalmers JR, Hanifin JM, Thomas KS, Cork MJ, McLean WH, Brown SJ, Chen Z, Chen Y, Williams HC. Emollient enhancement of the skin barrier from birth offers effective atopic dermatitis prevention. J Allergy Clin Immunol. 2014 Oct;134(4):818-23. abstrakt
 6. NIEPRAWIDŁOWE STOSOWANIE LEKÓW. Główną grupą leków stosowanych na skórę w AZS są glikokortykosteroidy – maści i kremy sterydowe. Bardzo ważne jest, aby stosować je dokładnie w taki sposób, jak zaleci lekarz – przez jak najkrótszy okres czasu potrzebny do opanowania objawów (do dwóch tygodni), w odpowiedniej ilości. Z drugiej strony pamiętaj, że w dawkach leczniczych uznawane są za leki bezpieczne, dlatego nigdy nie przerywaj samodzielnie leczenia z obawy przed działaniami niepożądanymi leku.
 7. ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA. Zauważono, że mieszkańcy dużych miast częściej chorują na AZS, co prawdopodobnie spowodowane jest większym zanieczyszczeniem powietrza. Dym tytoniowy również niekorzystnie wpływa na zmiany skórne, dlatego unikaj przebywania w zadymionych pomieszczeniach.
 8. WODA. Chlor w wodzie przy kontakcie ze skórą może powodować uczucie pieczenia – należy unikać częstego i długotrwałego korzystania z basenów, szczególnie Zdecydowanie lepsze będą baseny, gdzie woda jest ozonowana. Niekorzystnie może wpływać na skórę tzw.  twarda woda.
 9. PRZEGRZEWANIE SKÓRY I NADMIERNE POCENIE. Przylegające materiały i tworzywa sztuczne mogą być przyczyną zmian wypryskowych na skórze. Należy nosić przewiewną odzież i unikać długotrwałego noszenia rękawic gumowych (szczególnie w przypadku zmian na dłoniach), pod którymi skóra będzie się zaparzać. Zawarte w pocie związki takie jak sól, mocznik i kwasy organiczne będą drażnić skórę, nasilając świąd.
 10. SUCHOŚĆ POWIETRZA. Codziennie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach nasila wysuszenie skóry, a co za tym idzie, świąd. Warto zastosować w sezonie grzewczym w domu nawilżacze powietrza lub rozłożyć w pokoju mokry ręcznik do odparowania.
 11. WEŁNA I LANOLINA. Odzież, która ma bezpośredni kontakt ze skórą, powinna być wykonana z miękkiego tworzywa np. z bawełny. Unikaj wełnianych ubrań, a w preparatach do stosowania na skórę podłoża pozyskiwanego z wełny owczej – lanoliny.
 12. NIEWŁASCIWE PREPARATY DO PIELEGNACJI I DETERGENTY. Kosmetyki zawierające substancje drażniące oraz te o nieodpowiednim pH (np. mydła w kostce) mogą pogarszać stan chorobowy. Unikaj kosmetyków, które w swoim składzie zawierają SLS (Sodium Lauryl Sulfate, laurylosiarczan sodu) odpowiedzialny za pienienie kosmetyków; SLS wchodzą one często w skład szamponów, kosmetyków do mycia ciała.
 13. STRES, ZABURZENIA EMOCJONALNE, ZMĘCZENIE. Istnieją badania, które wskazują, że stres jest czynnikiem, który może nasilać objawy atopowego zapalenia skóry. Pamiętaj, że życie w pośpiechu, lęku i ciągłym stresie będzie zmniejszać skuteczność terapii. Postaraj się, aby każdego dnia, w Twoim planie dnia znalazł się czas na odpoczynek, relaks i odpowiednia ilość snu.[5]Lin TK, Zhong L, Santiago JL. Association between Stress and the HPA Axis in the Atopic Dermatitis. Int J Mol Sci. 2017 Oct 12;18(10) abstrakt

Pamiętaj, że leczenie i pielęgnacja skóry w AZS wymaga cierpliwości. Tylko odpowiednie stosowanie leków połączone z regularną i systematyczną pielęgnacją skóry może przynosić oczekiwane efekty. W razie pytań skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 19.09.2018 (wersja: 01.9).

 

Artykuł Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) – jakie czynniki mogą nasilać objawy? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
http://ulotkizapteki.pl/choroby/atopowe-zapalenie-skory-azs-jakie-czynniki-moga-nasilac-objawy/feed/ 0
Dlaczego zamienniki są tańsze od leków oryginalnych? http://ulotkizapteki.pl/leki/dlaczego-zamienniki-sa-tansze-od-lekow-oryginalnych/ http://ulotkizapteki.pl/leki/dlaczego-zamienniki-sa-tansze-od-lekow-oryginalnych/#respond Mon, 24 Sep 2018 13:21:04 +0000 http://ulotkizapteki.pl/?p=1259 Większość leków oryginalnych ma swoje odpowiedniki, które bezpiecznie możesz zamieniać. Producent wykonując badania biorównoważności deklaruje, że zamiana leku nie będzie mieć wpływu na skuteczność i bezpieczeństwo leczenia.

Artykuł Dlaczego zamienniki są tańsze od leków oryginalnych? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
Po wygaśnięciu ochrony patentowej leku oryginalnego, na rynek mogą zostać wprowadzane jego odpowiedniki tzw. generyki.  Zawierają one dokładnie tą samą substancję leczniczą jednak mogą różnić się ceną. Dlaczego tak jest?

Co wpływa na cenę leku oryginalnego?

Przed wprowadzeniem nowego leku na rynek, za względu na rygorystyczny system kontroli bezpieczeństwa i skuteczności, musi on przejść szereg badań klinicznych. Badania te, w zależności od rodzaju badanego związku chemicznego, trwają od 8 do 10 lat, a ich koszty liczy się w milionach dolarów. Co ciekawe, pozytywnie ocenianych jest zaledwie niewielki procent. Na ostateczną cenę leków wpływają więc koszty badań klinicznych. Producent z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży leku musi pokryć koszty niezbędnych badań niezbędnych  procesie wprowadzania leków na rynek. W praktyce na wprowadzanie nowych, oryginalnych leków stać jedynie ogromne zagraniczne koncerny, których rozwój idzie w parze z rozwojem medycyny i zapotrzebowaniem na coraz to nowe leki.

Czy odpowiedniki zawsze są tańsze?

Aby odpowiednik został dopuszczony do obrotu, producent musi wykazać, że substancja lecznicza wykazuje taki sam profil wchłaniania, a co za tym idzie takie samo działanie na organizm człowieka. W tym celu prowadzone są tzw. badania równoważności. Jest to jednak znacznie prostsze i mniej czasochłonne niż badanie działania leku od zera. Ze względu na znacznie uproszczony system rejestracji znacząco spadają koszty wprowadzenia leku na rynek, a co za tym idzie – spada też cena dla pacjenta.

Lek oryginalny jest zazwyczaj droższy od odpowiedników, choć czasami różnica ta jest nieznaczna. Zdarza się też tak, że lek oryginalny jest tańszy od odpowiednika. Często, gdy lek i jego odpowiedniki trafiają na listę leków refundowanych, cena oryginału ulega obniżeniu. Skład leku oryginalnego rzadko ewoluuje i może się okazać, że odpowiednik (generyk) zawiera bezpieczniejsze substancje pomocnicze, ponieważ został opracowany później i w jego produkcji uwzględnione zostały najnowsze odkrycia z zakresu produkcji leku. Przykładowo jeden z oryginalnych leków na jaskrę, zawiera jako środek konserwujący chlorek benzalkoniowy, którego długotrwałe stosowanie prowadzi do uszkodzenia powierzchniowych tkanek oka. Produkowane przez polskie firmy zamienniki są pozbawione jakichkolwiek konserwantów, ponieważ występują w jednorazowych dozownikach. Zamienniki leków mogą się też różnić postacią leku, np. niektóre mogą rozpuszczać się w łyżce wody, co ułatwia połykanie.

Czy lekarz przepisuje mi leki oryginalne czy odpowiedniki?

W Polsce lekarze bardzo często zlecają swoim pacjentom odpowiedniki leków oryginalnych, często celem uniknięcia wysokich kosztów terapii lub zastąpienia leku, którego nie można dostać w hurtowni.

Czy mogę zamieniać swój lek na odpowiednik?

Większość leków oryginalnych ma swoje odpowiedniki, które bezpiecznie możesz zamieniać. Producent, wykonując badania biorównoważności deklaruje, że zamiana leku nie będzie mieć wpływu na skuteczność i bezpieczeństwo leczenia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wydawania odpowiedników poproś farmaceutę o pomoc i dokładniejsze wyjaśnienie.


Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 21.09.2018 (wersja: 01.13).

 

Artykuł Dlaczego zamienniki są tańsze od leków oryginalnych? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
http://ulotkizapteki.pl/leki/dlaczego-zamienniki-sa-tansze-od-lekow-oryginalnych/feed/ 0
Farmaceuta może wykonać lek specjalnie dla Ciebie, czyli o lekach recepturowych http://ulotkizapteki.pl/leki/farmaceuta-moze-wykonac-lek-specjalnie-dla-ciebie-czyli-o-lekach-recepturowych/ http://ulotkizapteki.pl/leki/farmaceuta-moze-wykonac-lek-specjalnie-dla-ciebie-czyli-o-lekach-recepturowych/#respond Fri, 21 Sep 2018 07:00:25 +0000 http://ulotkizapteki.pl/?p=1752 Wykonywanie leków recepturowych wiąże się z unikatową wiedzą i szczególnymi umiejętnościami, którymi poszczycić się mogą jedynie farmaceuci.

Artykuł Farmaceuta może wykonać lek specjalnie dla Ciebie, czyli o lekach recepturowych pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
Lek recepturowy to produkt leczniczy sporządzany wyłącznie w aptece, według specjalnie wypisanej recepty lekarskiej lub jej odpisu.

Choć leki recepturowe coraz częściej wypierane są przez leki gotowe, to jednak dla niektórych osób wciąż są podstawą leczenia, a korzyści z ich stosowania nierzadko przewyższają preparaty gotowe. Rynek leków recepturowych ciągle się rozwija, podczas ich wykonywania wykorzystuje się coraz to nowe technologie i surowce.

Dlaczego warto wybrać lek recepturowy?

Ciężko jest porównywać leki recepturowe z lekami gotowymi, ponieważ obie grupy leków znacznie się różnią. Warto jednak wymienić kilka zalet leków recepturowych. Najważniejsze z nich to:

 • możliwość dostosowania odpowiedniej postaci leku, właściwej dla danego pacjenta,
 • możliwość dobrania indywidualnej dawki do wieku czy stanu pacjenta,
 • możliwość wykorzystania wyjątkowych składników, które w przemyśle z różnych względów nie są wykorzystywane,
 • brak środków konserwujących, przez co są polecane osobom ze schorzeniami skóry (m.in. alergie),
 • dostępność na refundację – koszt leku recepturowego to zazwyczaj około 10 zł (!).

Warto wiedzieć, że istnieją takie schorzenia, dla których znalezienie leku gotowego jest prawie niemożliwe. To właśnie preparaty recepturowe wciąż dają nam jedyną w swoim rodzaju szansę indywidualizacji leczenia.

Substancje farmaceutyczne stosowane w recepturze są zarejestrowane w Polsce jako surowce do sporządzenia leków, w związku z tym, leki przygotowane na ich bazie są refundowane dla pacjenta za opłata ryczałtową (R). Tak więc przykładowo za tubkę stugramowej maści zapłacisz jedynie 10,50 zł. Leki recepturowe w naszym kraju mogą być sporządzane wyłącznie w aptekach dysponujących odpowiednim zapleczem lokalowym oraz wyposażeniem, co gwarantuje jakość otrzymanego produktu.

Choć leki recepturowe przepisuje się coraz rzadziej, to ich rola w lecznictwie jest bardzo istotna!

Zapytaj farmaceutę o możliwość wykonywania leków recepturowych w Twojej aptece, z pewnością udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji na ten temat.Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 25.09.2018 (wersja: 01.13).

 

Artykuł Farmaceuta może wykonać lek specjalnie dla Ciebie, czyli o lekach recepturowych pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
http://ulotkizapteki.pl/leki/farmaceuta-moze-wykonac-lek-specjalnie-dla-ciebie-czyli-o-lekach-recepturowych/feed/ 0
Brodawki, modzele i odciski – czym się różnią? http://ulotkizapteki.pl/choroby/brodawki-modzele-i-odciski-czym-sie-roznia/ http://ulotkizapteki.pl/choroby/brodawki-modzele-i-odciski-czym-sie-roznia/#respond Wed, 19 Sep 2018 11:21:14 +0000 http://ulotkizapteki.pl/?p=1733 Pod wpływem długotrwałego ucisku, tarcia, noszenia niewygodnego obuwia czy złej pielęgnacji na stopach może dochodzić do powstawania zmian, które początkowo łagodne i prawie niezauważalne mogą rozwinąć się w bardzo bolesne i trudne do usunięcia. 

Artykuł Brodawki, modzele i odciski – czym się różnią? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
Pod wpływem długotrwałego ucisku, tarcia, noszenia niewygodnego obuwia czy złej pielęgnacji na stopach może dochodzić do powstawania zmian, które początkowo łagodne i prawie niezauważalne mogą rozwinąć się w bardzo bolesne i trudne do usunięcia.

Czym są brodawki?

Brodawki, nazywane też kurzajkami, powstają na skutek infekcji wirusów, którymi możesz zarazić się na basenie, saunie, w szatniach czy w innych ciepłych i wilgotnych miejscach użytku publicznego. Są to małe, nieregularne, twarde narośla, białe, często z ciemną kropką (krwi) na powierzchni. Najczęściej są płaskie. Bywają bolesne i powodują ucisk podczas chodzenia. Mogą występować pojedynczo lub w skupieniach. Są zakaźne, mogą się rozprzestrzeniać i mają tendencję do nawrotów. Mogą pojawiać się w różnych miejscach na ciele, a brodawka podeszwowa zlokalizowana jest zawsze na podeszwach i na palcach stóp.

Jak zapobiegać powstawaniu brodawek?

Aby zapobiegać powstawaniu brodawek najważniejsze unikanie kontaktu ze skórą osób, u których brodawki występują. Nigdy nie wycinaj samodzielnie brodawek – przez rozdrapywanie i nacinanie możesz jedynie nasilić ich rozsiewanie i w rezultacie powstawanie nowych zmian. Jeśli korzystasz z miejsc użytku publicznego (np. baseny) zawsze zwróć uwagę, aby dokładnie opłukać stopy (np. za pomocą mydła/płynu dezynfekującego). Ważna jest również odpowiednia higiena stóp – zadbaj o codzienną zmianę skarpetek oraz o to, aby stopy pozostawały suche.[6]Pubmed Health. Warts: Overview link  [dostęp: 19.09.2018]

Jak powstają odciski i jak im zapobiegać?

Przyczyn powstawania odcisków jest wiele. Najczęściej tworzą się na skutek noszenia źle dopasowanego, twardego i ciasnego obuwia, które wywiera długotrwały nacisk na stopę, uprawiania sportu, przebywania w pozycji stojącej przez długi czas lub częstego i długotrwałego przemieszczania się po trudnym terenie.

Aby zapobiegać odciskom noś tylko wygodne, miękkie obuwie, dobrze dopasowane do Twojej stopy, aby nie przesuwała się w czasie chodzenia. Zmniejszy to ryzyko powstawania i nawrotów odcisków.

Co to są modzele i nagniotki?

Modzele i nagniotki to rodzaje odcisków. Różnią się miejscem występowania na stopie.

Modzele tworzą się na podeszwach stóp, czasami na palcach lub na dłoniach. Powstają pod wpływem długotrwałego tarcia lub ucisku – ugniatana i uciskana skóra z powodu niedokrwienia umiera, tworząc opisywane narośla. Są to plackowate obszary zgrubiałej skóry. Najczęściej są miękkie, mają lekkożółtawy kolor i mało wyraźne granice. Niestety mogą być bardzo bolesne. Charakteryzuje je silne pieczenie w miejscu powstawania zmiany, niekiedy trudne do zniesienia, co może przypominać „stąpanie po rozżarzonych węglach” .

Nagniotki występują najczęściej na palcach, w okolicach stawów oraz w miejscach styku między palcami. Nagniotki to wypukłe sterczące zrogowacenia skóry w kształcie stożka dla których charakterystyczne jest, widoczny po zdrapaniu rdzeń, który przy każdym ucisku powoduje ból. Nagniotki mogą być mylone z brodawkami, ponieważ ich objawy są bardzo podobne. Brodawki nie mają jednak czarnego rdzenia, który widoczny jest po usunięciu wierzchniej warstwy nagniotka i po nacięciu krwawią.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości poproś o pomoc farmaceutę – z pewnością udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji.


Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 25.09.2018 (wersja: 01.16).

Artykuł Brodawki, modzele i odciski – czym się różnią? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
http://ulotkizapteki.pl/choroby/brodawki-modzele-i-odciski-czym-sie-roznia/feed/ 0
Jakie są objawy hipoglikemii i hiperglikemii? http://ulotkizapteki.pl/objawy/jakie-sa-objawy-hipoglikemii-i-hiperglikemii/ http://ulotkizapteki.pl/objawy/jakie-sa-objawy-hipoglikemii-i-hiperglikemii/#respond Sun, 16 Sep 2018 13:51:15 +0000 http://ulotkizapteki.pl/?p=1271 Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich choruje na cukrzycę, bardzo ważne jest, abyś wiedział jak może się objawiać zbyt niski lub zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Pamiętaj, że oba te stany mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Artykuł Jakie są objawy hipoglikemii i hiperglikemii? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
Cukrzyca to jedna z chorób wpływających na metabolizm naszego organizmu. Dochodzi w niej do zaburzenia gospodarki węglowodanowej, a jej charakterystycznym objawem jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Może być spowodowana niedostatecznym wydzielaniem insuliny przez komórki trzustki (cukrzyca typu 1) lub osłabieniem działania insuliny na komórki organizmu (cukrzyca typu 2).

Niewłaściwa dieta lub przyjmowanie niektórych leków mogą sprawiać, że poziom cukru we krwi ulega znacznym wahaniom.  Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich choruje na cukrzycę, bardzo ważne jest, abyś wiedział jak może się objawiać zbyt niski lub zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Pamiętaj, że oba te stany mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Hipoglikemia

Hipoglikemia to zbyt niski poziom glukozy we krwi – poniżej 55 mg/dl.[7]Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2017. Diabetologia Praktyczna, tom 3, suplement A; Via Medica 2017 U osób chorych na cukrzycę za hipoglikemię uważa się spadek glikemii poniżej 70 mg/dl. Stan ten może być skutkiem niedostosowania dawki insuliny lub doustnego leku przeciwcukrzycowego do aktualnego poziomu cukru we krwi. Hipoglikemię mogą też wywołać błędy w odżywianiu np. jeśli pominiesz jeden z posiłków, spożyjesz alkohol lub podejmiesz zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Pamiętaj, żeby mieć zawsze przy sobie słodką przekąskę, która w razie konieczności, po spożyciu szybko podniesie poziom cukru. Dobrym pomysłem jest też noszenie specjalnej opaski informującej innych o Twojej chorobie.

Objawy hipoglikemii to:

 • uczucie senności i osłabienie, ból głowy,
 • drżenie rąk,
 • przyśpieszenie pracy serca,
 • zimne poty,
 • wilczy głód,
 • zaburzenia pamięci.

Ponadto warto wiedzieć, że hipoglikemia może prowadzić również do wystąpienia kwasicy i śpiączki ketonowej – ostrego zespółu zaburzeń metabolicznych glukozy, gospodarki wodno-elektrolitowej oraz równowagi kwasowo-zasadowej, powstających w wyniku nagłego i znacznego niedoboru insuliny. Objawia się nadmiernym pragnieniem, suchością w jamie ustnej, zapachem acetonu z ust, nadmiernym oddawaniem moczu, sennością, a następnie zawrotami głowy, nudnościami i wymiotami. Nieleczona kwasica prowadzi do śpiączki, która jest stanem zagrażającym życiu.

Hiperglikemia

Hiperglikemia to stan zwiększonego poziomu cukru we krwi – powyżej 60-99 mg/dl (hiperglikemia poranna) lub 200mg/dl po posiłku.[8]Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2017. Diabetologia Praktyczna, tom 3, suplement A; Via Medica 2017 Może być skutkiem pominięcia dawki insuliny, zastosowania zbyt małej dawki lub zjedzenia zbyt dużego posiłku, a także infekcji czy stresu.

Objawy hiperglikemii to:

 • nadmierne pragnienie,
 • oddawanie dużych ilości moczu,
 • suchość w ustach,
 • senność i zmęczenie,
 • problemy ze wzrokiem.

Hiperglikemia może prowadzić do wystąpienia tzw. zespółu hiperglikemiczno-hiperosmolalnego (ZHH), który charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, odwodnieniem i niewydolnością nerek. Objawia się zaburzeniami świadomości, przyśpieszonym i spłyconym oddechem, suchością skóry i błon śluzowych oraz obniżonym ciśnieniem krwi. Jest to stan ostry, zagrażający życiu.Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 25.09.2018 (wersja: 01.14).

Artykuł Jakie są objawy hipoglikemii i hiperglikemii? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
http://ulotkizapteki.pl/objawy/jakie-sa-objawy-hipoglikemii-i-hiperglikemii/feed/ 0
Biegunka: co może polecić farmaceuta? http://ulotkizapteki.pl/leki/biegunka-co-moze-polecic-farmaceuta/ http://ulotkizapteki.pl/leki/biegunka-co-moze-polecic-farmaceuta/#respond Thu, 06 Sep 2018 11:53:24 +0000 http://ulotkizapteki.pl/?p=1284 Postępowanie w biegunce zależy od rodzaju czynnika wywołującego oraz objawów towarzyszących. Najczęściej spotykane są biegunki wirusowe, które mijają samoistnie. Zdarzają się również biegunki wywołane przez bakterie, np. Salmonella, pasożyty, a także spowodowane przedawkowaniem leków przeczyszczających, nietolerancją laktozy czy zaburzeniami czynnościowymi jelit.

Artykuł Biegunka: co może polecić farmaceuta? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
Postępowanie w biegunce zależy od rodzaju czynnika wywołującego oraz objawów towarzyszących. Najczęściej spotykane są biegunki wirusowe, które mijają samoistnie. Zdarzają się również biegunki wywołane przez bakterie (np. Salmonella), pasożyty, a także spowodowane przedawkowaniem leków przeczyszczających, nietolerancją laktozy czy zaburzeniami czynnościowymi jelit.

Jakie leki bez recepty dostępne są w aptece?

Poniżej zestawiono leki i środki specjalnego przeznaczenia medycznego, stosowane w leczeniu biegunki, dostępne w aptekach bez recepty. Pamiętaj, że są to leki doraźne i nie powinny być stosowane długotrwale. W razie pytań i wątpliwości co do stosowania leku, zawsze możesz poprosić o pomoc farmaceutę – posiada on fachową wiedzą i z pewnością udzieli Ci niezbędnych informacji.

Węgiel. U dorosłych i dzieci powyżej 12 r.ż. jednorazowo podaje się około 4,0 g (tj. 20 kapsułek). Przed podaniem najlepiej zawiesić zawartość kapsułek w niewielkiej ilości wody (tabletki rozgnieść i zawiesić). Dawkę można powtarzać co kilka godzin. Na opakowaniach suplementów diety często podane jest błędne dawkowanie, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Loperamid (Imodium Instant, Loperamid, Stoperan). Spowalnia pracę jelit, zwiększając wchłanianie wody z przewodu pokarmowego. Powyżej 9 r.ż. stosuje się 2 kapsułki oraz jedną, po każdym luźnym stolcu (nie przekraczając dawki 8 kapsułek na dobę).

Nifuroksazyd (Nifuroksazyd Hasco)Stosuje się go w leczeniu biegunek pochodzenia bakteryjnego.

Dismektyt (Smecta). Zwiększa warstwę ochronną śluzu w przewodzie pokarmowym, zmniejszając tym samym wpływ czynników drażniących.

Białczan taniny (Taninal). Tradycyjny lek do stosowania w biegunkach i zatruciach pokarmowych. Hamuje rozwój bakterii w świetle jelita, dezaktywując ich toksyny.

Trimebutyna (Ircolon Gastro). Wskazana do objawowego leczenia biegunek oraz zaburzeń pokarmowych wywołanych stresem. Reguluje zaburzenia czynnościowe mięśni przewodu pokarmowego. Stosowanie leku nie powinno przekraczać 3 dni.

Racekadotryl (Tiorfan) Stosowany tylko u dorosłych. Zmniejsza nadmierne wydzielanie wody i elektrolitów przez jelita.

Probiotyki (m.in. Lacidofil, Trilac, Enterol). Zawierają żywe kultury bakterii oraz drożdże probiotyczne, dla których wykazano, że podawanie może wywierać korzystny efekt zdrowotny.

Elektrolity. Przy bardzo silnej, wodnistej biegunce lub w przypadku, gdy nie ustępuje po upływie kilku dni, zapytaj farmaceutę o preparat z elektrolitami, ponieważ w czasie biegunki wraz z płynami traci się znaczne ilości soli mineralnych. Elektrolity występują w formie gotowych płynów do picia, zwykle z dodatkami smakowymi lub w postaci proszków lub tabletek do rozpuszczania.

Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż 4 tygodnie wymaga konsultacji lekarskiej.Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 06.09.2018 (wersja: 01.13).

 

Artykuł Biegunka: co może polecić farmaceuta? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
http://ulotkizapteki.pl/leki/biegunka-co-moze-polecic-farmaceuta/feed/ 0
Co to jest zespół suchego oka? http://ulotkizapteki.pl/choroby/co-to-jest-zespol-suchego-oka/ http://ulotkizapteki.pl/choroby/co-to-jest-zespol-suchego-oka/#respond Thu, 06 Sep 2018 11:12:31 +0000 http://ulotkizapteki.pl/?p=1274 Pamiętaj, że zespół suchego oka nie objawia się tylko uczuciem suchości oczu. Może mu towarzyszyć także uczucie obcego ciała lub piasku w oku, przekrwienie oka, gęsta wydzielina na oku, nadmierne łzawienie, nadwrażliwość na światło i wiatr lub rozmyte pole widzenia.

Artykuł Co to jest zespół suchego oka? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
Zespół suchego oka to grupa schorzeń, w przebiegu których dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Może to być spowodowane jego nieprawidłowym składem lub nadmiernym parowaniem. Efektem tych zaburzeń jest wysychanie rogówki i spojówki, które nieleczone mogą prowadzić do owrzodzeń. Zespół suchego oka może towarzyszyć wielu chorobom autoimmunologicznym (np. zapalenie stawów), dermatologicznym czy neurologicznym (np. choroba Parkinsona), a także pojawiać się po zabiegach okulistycznych, w wyniku stosowania niektórych leków lub noszenia soczewek kontaktowych. Częstą przyczyną zespołu suchego oka są konserwanty stosowane w kroplach do oczu, np. na jaskrę.

Jak rozpoznać zespół suchego oka?

Pamiętaj, że zespół suchego oka nie objawia się tylko uczuciem suchości w oczu. Może mu towarzyszyć także:

 • uczucie obcego ciała lub piasku w oku,
 • przekrwienie oka lub gęsta wydzielina na oku,
 • nadmierne łzawienie, nadwrażliwość na światło i wiatr,
 • rozmyte pole widzenia.[9]Medscape: Dry Eye Disease (Keratoconjunctivitis Sicca). Ostatnia aktualizacja 10.2017. pełny tekst

Jak mogę zmniejszyć dolegliwości?

Przede wszystkim unikaj czynników, które mogą zwiększać parowanie filmu łzowego takie jak: palenie tytoniu, dym, silny wiatr, zimne lub suche powietrze, klimatyzacja czy otwarte okna (przeciąg). Zwróć także uwagę na swoją dietę – przede wszystkim pij więcej wody i ogranicz spożycie alkoholu. Zbyt mała ilość snu również może być przyczyną nasilenia objawów. Ponadto  pomocne będzie umieszczanie monitora komputera 10–20 stopni poniżej poziomu oczu, tak aby zmniejszyć wielkość szpary powiekowej i zredukować parowanie filmu łzowego, zakup nawilżacza powietrza do domu lub/i miejsca pracy, noszenie okularów z szerokimi oprawami, które otaczają twarz i zmniejszają ekspozycję na działanie wiatru oraz stosowanie kropli ocznych.

Nie tylko praca przy komputerze, ale i korzystanie ze smartfonów, zmniejsza częstotliwość mrugania i przyczynia się do wywołania lub nasilenia objawów zespołu suchego oka.

Co może poradzić mi farmaceuta?

W aptece dostępne są krople do oczu tzw. sztuczne łzy, które działają poprzez nawilżanie powierzchni gałki ocznej i zastępowanie brakujących składników filmu łzowego.[10]Lemp M., Management of Dry Eye Disease, The American Journal of Menaged Care, 2008, 14(3), 88-101. pełny tekst .pdf Sztuczne łzy posiadają skład elektrolitowy podobny do naturalnych łez, a ich najważniejszymi składnikami są jony potasu i jony wodorowęglanowe. Podobne działanie wykazuje kwas hialuronowy, również obecny w wielu tego typu preparatach. Oprócz kropli farmaceuta może poradzić Ci żele i maści do oczu o podobnym działaniu. Pamiętaj jednak, że ze względu na większą lepkość mogą one powodować znaczne zaburzenia widzenia po aplikacji i z tego powodu zalecane są do stosowania na wieczór, przed snem.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości poproś o pomoc farmaceutę, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji.Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 06.09.2018 (wersja: 01.15).

Artykuł Co to jest zespół suchego oka? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
http://ulotkizapteki.pl/choroby/co-to-jest-zespol-suchego-oka/feed/ 0
Dlaczego należy wymieniać igły w penie po każdym nakłuciu? http://ulotkizapteki.pl/choroby/dlaczego-nalezy-wymieniac-igly-w-penie-po-kazdym-nakluciu/ http://ulotkizapteki.pl/choroby/dlaczego-nalezy-wymieniac-igly-w-penie-po-kazdym-nakluciu/#respond Sat, 28 Jul 2018 12:57:35 +0000 http://ulotkizapteki.pl/?p=1837 Preparaty insuliny dla chorych z cukrzycą są podawane podskórnie, za pomocą wstrzykiwacza (pena) lub coraz rzadziej strzykawki. Należy pamiętać, że igła do wstrzykiwacza jest sterylnym „wyrobem medycznym” do jednorazowego użytku.

Artykuł Dlaczego należy wymieniać igły w penie po każdym nakłuciu? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
Preparaty insuliny dla chorych z cukrzycą są podawane podskórnie, za pomocą wstrzykiwacza (pena) lub coraz rzadziej strzykawki. Należy pamiętać, że igła do wstrzykiwacza jest sterylnym „wyrobem medycznym” do jednorazowego użytku. Po każdym użyciu należy ją zabezpieczyć i wyrzucić w odpowiednio przeznaczone do tego miejsce.

Dlaczego chorzy używają igieł wielokrotnie?

Głównym powodem są kwestie finansowe. Na każde opakowanie insuliny (refundowane lub nierefundowane) przypada tylko jedna igła na jeden wkład.

Wpływ mogą mieć być również przyczyny osobiste takie jak :

 • pogarszająca się pamięć (pacjent nie pamięta, że musi założyć nową igłę)
 • obniżona sprawność (pacjent ma problem z założeniem igły)
 • niewiedza (w większości pacjenci nie zdają sobie sprawy z czym się wiąże taka praktyka)

Pamiętaj: Nieprawdą jest, że zdjęcie igły ze wstrzykiwacza po iniekcji spowoduje wyciek insuliny.

Czym grozi wielokrotne użycie igły?

Konsekwencje wielkokrotnego używania tych samych igieł to:

 • Niedokładne dawkowanie – długotrwałe otwarcie wkładu z tą samą igłą może spowodować powstanie pęcherzyków i zaburzyć przez to prawidłowy przepływ insuliny. Ponadto gdy pacjent stosuje mieszankę insulin (ich lepkość często się różni) nie zmieniając igły na nową powstaje ryzyko, że rzadsza insulina będzie wypływać z wkładu zmniejszając jej efektywność, czy skład.
 • Lipodystrofia – zagięta lub zdeformowana końcówka igły może spowodować nie tylko uszkodzenie naskórka ale również lipodystrofię, czyli zanik lub rozrost tkanki tłuszczowej w miejscu wstrzykiwań przez co upośledzone jest prawidłowe wchłanianie insuliny.
 • Krystalizacja – pozostawienie igły we wstrzykiwaczu między kolejnymi aplikacjami może powodować powstawanie kryształków (insulina ma skłonność do krystalizacji przy zetknięciu z powietrzem). Powoduje to częściowe lub całkowite zatkanie igły, uniemożliwiając wykonanie zastrzyku/wstrzyknięcia.
 • Ból – każde wkłucie powoduje deformację igły, za każdym razem zagina się coraz mocniej, wielokrotnemu stosowaniu towarzyszy większy opór. Każdorazowo zdejmowana i nakładana plastikowa osłonka igły stosowanej wielokrotnie, może spowodować przypadkowe jej zapchanie opiłkami plastiku zadrapanego końcówką igły lub uszkodzenie jej ostrza, co drastycznie może zwiększać ból podczas wkłuwania lub wyciągania igły, podnosząc ryzyko rozdarcia skóry.
 • Ryzyko infekcji – igła do wstrzykiwacza insulinowego jest produktem jednorazowego użytku i przestaje być sterylna po pierwszym użyciu, a kontakt z brudem i bakteriami w trakcie i między kolejnymi zastrzykami może być przyczyną poważnych infekcji i owrzodzeń.
 • Wypływanie insuliny – zostawianie założonej igły może sprawiać, że przy zmianach temperatury otoczenia insulina będzie wypływać przez igłę.

Ostatnia aktualizacja treści: 28.07.2018 (wersja: 01.6).Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Artykuł Dlaczego należy wymieniać igły w penie po każdym nakłuciu? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
http://ulotkizapteki.pl/choroby/dlaczego-nalezy-wymieniac-igly-w-penie-po-kazdym-nakluciu/feed/ 0
Jak prawidłowo stosować krople i maści do oczu? http://ulotkizapteki.pl/leki/jak-prawidlowo-stosowac-krople-i-masci-do-oczu/ http://ulotkizapteki.pl/leki/jak-prawidlowo-stosowac-krople-i-masci-do-oczu/#respond Fri, 29 Jun 2018 12:34:37 +0000 http://ulotkizapteki.pl/?p=1345 Zapoznanie z podstawowymi zasadami aplikacji kropli do oczu jest niezwykle ważne dla skuteczności i bezpieczeństwa leczenia. Nieumiejętne podanie może doprowadzić do skażenia leku, a w konsekwencji do rozwoju infekcji.

Artykuł Jak prawidłowo stosować krople i maści do oczu? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>

Leki oczne wykonywane są w warunkach sterylnych. Nieumiejętne podanie może doprowadzić do skażenia leku, a w konsekwencji do rozwoju infekcji. Z tego względu zapoznanie z podstawowymi zasadami ich aplikacji jest niezwykle ważne dla skuteczności i bezpieczeństwa leczenia.

O czym powinieneś pamiętać?

Krople do oczu podaje się do worka spojówkowego (po lekkim odchyleniu dolnej powieki), a nie na powierzchnię oka. Podaje się 1 kroplę preparatu – nadmiar preparatu i tak wypłynie. W pierwszej kolejności podaj lek do jednego oka, a po aplikacji zamknij powiekę i nie mrugaj (aby ograniczyć wypłukiwanie leku z worka spojówkowego). Po chwili możesz zakropić drugie oko.[11]Łazicka-Gałecka M.: Krople oczne bez tajemnic, Farmacja Praktyczna, 2014, 77, 23-24

Jeśli stosujesz soczewki kontaktowe przed aplikacją preparatu zdejmij je, możesz je ponownie założyć dopiero po upływie 15-30 minut. Jeśli potrzebujesz kropli o działaniu nawilżającym poproś farmaceutę, aby polecił Ci krople bez konserwantów, które możesz zastosować także na soczewki kontaktowe.

Podczas aplikacji preparatu do oka postaraj się unikać kontaktu końcówki zakraplacza z powierzchnią oka, rzęsami lub powiekami oraz palcami rąk, ponieważ sprzyja to zabrudzeniu i/lub zakażeniu preparatu. W przypadku opakowań jednodawkowych niezużytą ilość płynu należy wyrzucić, nie nadaje się ona do ponownego użycia. Pamiętaj też, że jedne krople do oczu powinny być używane tylko przez jedną osobę!
Jeśli stosujesz więcej niż jeden preparat do oczu zachowaj minimum 10-minutowy odstęp pomiędzy ich zastosowaniem.

Aplikując krople do oczu:

 1. Umyj i dokładnie osusz dłonie.
 2. Ogrzej lekko preparat w dłoniach.
 3. Odchyl głowę lekko do tyłu (w przypadku dzieci głowa powinna być przechylona w kierunku skroni).
 4. Skieruj wzrok ku górze i patrz w jeden punkt, pozwoli to ograniczyć mruganie.
 5. Dwoma palcami odchyl delikatnie dolną powiekę.
 6. Podaj jedną kroplę preparatu do worka spojówkowego.
 7. Zamknij powiekę, nie mrugaj.
 8. Wytrzyj nadmiar preparatu.[12]Jachowicz R.: Farmacja Praktyczna, PZWL, 2007

Aplikując maść do oczu:

 1. Umyj i dokładnie osusz dłonie.
 2. Ogrzej lekko preparat w dłoniach.
 3. Odchyl głowę lekko do tyłu (w przypadku dzieci głowa powinna być przechylona w kierunku skroni).
 4. Delikatnie odchyl dwoma palcami dolną powiekę.
 5. Maść lub żel wyciśnij do worka spojówkowego w postaci paska o długości ok. 1 cm; aby oddzielić maść od tubki, należy szybkim ruchem obrócić opakowaniem leku.
 6. Zamknij powiekę, nie mrugaj.
 7. W celu równomiernego rozprowadzenia leku poruszaj gałką oczną w kierunku góra-dół i lewo-prawo.
 8. Wytrzyj nadmiar preparatu.[13]Jachowicz R.: Farmacja Praktyczna, PZWL, 2007

Leki oczne po przeniknięciu do krwioobiegu mogą wykazywać działanie ogólnoustrojowe. Aby temu zapobiec po ich zastosowaniu uciśnij na jakiś czas wewnętrzne kąciki oczu, aby uniknąć przejścia leku do krążenia ogólnego.

W razie jakichkolwiek wątpliwości poproś farmaceutę o bardziej szczegółowe instrukcje.


Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 13.07.2018 (wersja: 01.15).

Artykuł Jak prawidłowo stosować krople i maści do oczu? pochodzi z serwisu Ulotki z Apteki.

]]>
http://ulotkizapteki.pl/leki/jak-prawidlowo-stosowac-krople-i-masci-do-oczu/feed/ 0