Przedwczesny wytrysk to problem, który dotyka wielu mężczyzn.  Może mieć charakter wrodzony, trwający całe życie albo nabyty, objawiający się znacznym skróceniem czasu do wystąpienia wytrysku, w porównaniu do wcześniejszych stosunków. Objawia się występowaniem wytrysku przed penetracją lub w ciągu 1 minuty od jej rozpoczęcia.[1]McMahon CG. Premature ejaculation. Indian Journal of Urology : IJU : Journal of the Urological Society of India. 2007;23(2):97-108. pełny tekst Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, problem wymaga konsultacji urologicznej i specjalistycznego leczenia.

Co może być przyczyną dolegliwości?

Przedwczesny wytrysk może mieć wiele przyczyn.[2]Wikipedia: Premature ejaculation [dostęp: 27.10.2018] Zaliczyć można do nich między innymi:

  • długą abstynencją seksualną i łączące się z nią duże napięcie seksualne, nadpobudliwość seksualną;
  • brak świadomości mężczyzny, że jego zaburzenie seksualne może być leczone,
  • strach, stres, presja czy inne przyczyny psychiczne, [3]Czytelnia Medyczna. Spruch T., Lasota, W: Diagnostyka zaburzeń wzwodu prącia, Borgis – Nowa Medycyna 3/1999, s. 40-47 pełny tekst [ dostęp: 27.10.2017]
  • za małe napięcie mięśni zwieraczy cewki moczowej,
  • choroby, takie jak zapalenie prostaty czy infekcje dróg moczowych; urazy np. rdzenia kręgowego.

Jak leczy się przedwczesny wytrysk?

Wiele mężczyzn nie jest świadomych, że problem może być skutecznie leczony. Medycyna dysponuje obecnie kilkoma możliwościami terapii zaburzeń seksualnych, zależnie od przyczyny ich występowania. W problemie przedwczesnego wytrysku zastosowanie znajdują:

  • żele i kremy stosowane miejscowo zawierające substancje znieczulające, stosowane na członek przed stosunkiem; przy stosowaniu środków znieczulających miejscowo pamiętaj o prezerwatywie, aby nie znieczulić partnerki,
  • niektóre z leków zwykle stosowanych w leczeniu depresji, takie jak; paroksetyna (Parogen, Paxtin), fluoksetyna (Seronil) czy sertralina (Zoloft, Asertin), a także depoksetyna (Priligy) – lek ma zastosowanie u mężczyzn w wieku od 18 do 64 roku życia; w razie potrzeby stosuje się go od 1 do 3 godzin przed podjęciem aktywności seksualnej; nie jest to lek do stosowania codziennego; podczas stosowania leku wzrasta ryzyko nagłego spadku ciśnienia przy zmianie pozycji ciała, dlatego, jeśli stosujesz lek Priligy, zachowaj ostrożność przy nagłym wstawaniu z pozycji leżącej lub siedzącej.[4]ChPL Priligy
  • leki z grupy Viagry np. sildenafil (Maxigra, Maxon, Mensil) stosuje się zwłaszcza wtedy kiedy obok przedwczesnego wytrysku występują problemy z erekcją; często stosuje się kombinacje z wcześniej wspomnianą grupą leków w celu uzyskania optymalnego efektu.

Ważnym elementem leczenia są również metody niefarmakologiczne takie jak np. terapia u psychologa. Zestawy ćwiczeń, które zaleci Ci specjalista mogą okazać się bardzo pomocne i mogą pozwolić Ci na samodzielne uzyskanie kontroli nad wytryskiem. Dobrym rozwiązaniem jest również terapia dla par, polegająca na uczestnictwie w psychoterapii obojga partnerów.

Przedwczesny wytrysk jest problemem często spotykanym, dlatego nie wstydź się porozmawiać o nim z lekarzem lub farmaceutą, którzy pomogą Ci dobrać leczenie, najbardziej odpowiednie dla Ciebie. Pamiętaj, że samoleczenie może przynieść Ci więcej szkód niż pożytku.


Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty: