Niewydolne serce – co to dokładnie znaczy?

Niewydolność serca jest główną przyczyną hospitalizacji osób w wieku powyżej 65 roku życia, a zachorowalność na tę chorobę ciągle rośnie. Może ona dotykać osoby w każdym wieku, ale najczęściej występuje w wieku podeszłym.

Choroba ta jest zespołem objawów spowodowanych uszkodzeniem mięśnia sercowego w stopniu, który uniemożliwia jego prawidłową pracę. Przyczyny schorzenia mogą być różne. Najczęściej niewydolność jest wynikiem nieprawidłowości w budowie serca, powstałymi w okresie prenatalnym, bądź po zawale. Przy niewydolnym sercu mięsień sercowy ma mniejszą siłę pompowania krwi, która w ciele porusza się wolniej. Mniejsza siła pompowania skutkuje wzrostem ciśnienia w sercu, który pogłębia proces chorobowy.[1]Medscape.com: Heart Failure. [dostęp: 18.12.2017] pełny tekst

Niewydolne serce nie może zapewnić odpowiedniego przepływu krwi przez tkanki i w konsekwencji do komórek ciała nie dociera odpowiednia ilość tlenu i składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest wdrożenie leczenia i regularne monitorowanie postępów choroby. Ciężka postać niewydolności serca może być leczona jedynie przez przeszczep narządu.

Na jakie objawy powinieneś zwrócić uwagę?

Możemy wyróżnić niewydolność serca lewokomorową i prawokomorową. Mają one inne skutki dla obiegu krwi w organizmie. Niewydolność lewokomorowa prowadzi do zastoju krwi w krążeniu płucnym, natomiast prawokomorowa – do zastoju krwi w krążeniu obwodowym (całego ciała). Każda z tych sytuacji daje inne objawy – ważne, aby umieć je rozróżnić!

Niewydolność lewokomorowa. Głównym jej objawem są duszności, zarówno w spoczynku, jak i po wysiłku (problem z wejściem na drugie piętro), napady duszności w nocy, kaszel (przeważnie suchy, niekiedy z odkrztuszaniem), bezdech senny, świsty w oskrzelach. Może prowadzić do obrzęku płuc.

Niewydolność prawokomorowa. Objawia się występowaniem obrzęków w najniżej położonych częściach ciała, najczęściej w okolicach stóp i kostek, brakiem łaknienia, nudnościami i zaparciami, częstym oddawaniem moczu nocą, a w skrajnych przypadkach – bólem lub uczuciem dyskomfortu w jamie brzusznej na skutek powiększenia wątroby.

Co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia lub zaostrzenia niewydolności serca?

Podstawą profilaktyki, jak i leczenia choroby jest odpowiedni styl życia i odżywiania. Pamiętaj o kilku poniższych zasadach.

  • Przestrzegaj zaleceń swojego lekarza i zażywaj leki systematycznie. Zapytaj farmaceutę, które leki mogą być przeciwwskazane przy Twojej chorobie.
  • Ogranicz ilość spożytych płynów (max. 1,5-2 l na dobę), a także stosowanie soli kuchennej. Unikaj picia alkoholu i palenia tytoniu.[2]Furman A., Gackowski A. Informacje dla pacjentów z niewydolnością serca i ich rodzin. pełny tekst.pdf
  • Staraj się zachować aktywność fizyczną, unikając dużego wysiłku, który mógłby wywołać duszność lub ból w klatce piersiowej.[3]Medscape.com: Heart Failure [dostęp: 18.12.2017] pełny tekst

Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, poinformuj o tym lekarza. Nieleczona niewydolność serca może prowadzić do poważnych powikłań, a proces uszkodzenia serca, a co za tym idzie niedotlenionych i nieodżywionych tkanek, może bardzo szybko postępować!


Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 30.09.2018 (wersja: 01.10).