Nieleczona cukrzyca prowadzi do licznych, zagrażających zdrowiu i życiu, powikłań, które można podzielić na ostre czyli gwałtowne zmiany postępujące w czasie od kilkunastu do kilku godzin i przewlekłe – rozwijające się przez lata.[1]Polskie Towarzystwo Diabetologiczne: Diabetologia kliniczna pdf

A. Powikłania ostre

Kwasica i śpiączka ketonowa –  rozwija się w wyniku nagłego i znacznego niedoboru insuliny; objawia się nadmiernym pragnieniem, suchością w jamie ustnej, zapachem acetonu z ust, nadmiernym oddawaniem moczu, sennością, a następnie zawrotami głowy, nudnościami i wymiotami. Nieleczona kwasica prowadzi do śpiączki, która jest stanem zagrażającym życiu.[2]Medycyna Praktyczna: Kwasica ketonowa.[dostęp 3.12.2018]

Zespół hiperglikemiczno – hiperosmolalny (ZHH) – charakteryzuje się wysokim stężeniem glukozy we krwi, odwodnieniem i niewydolnością nerek; objawia się zaburzeniami świadomości, przyśpieszonym i spłyconym oddechem, suchością skóry i błon śluzowych oraz obniżonym ciśnieniem krwi.

Kwasica i śpiączka mleczanowa – wzrost stężenia kwasu mlekowego we krwi, który powstaje w wyniku nieprawidłowych przemian glukozy, zachodzących w niedotlenionych komórkach; charakteryzuje się znacznym osłabieniem, nudnościami, bólem brzucha, wymiotami, zamroczeniem, majaczeniem; śpiączka mleczanowa występuje rzadziej niż śpiączka ketonowa. Może zakończyć się śmiercią.

B. Powikłania przewlekłe

Nefropatia cukrzycowa – postępujące uszkodzenie nerek, któremu towarzyszy stopniowy wzrost ilości białka w moczu; prowadzi do niewydolności nerek; wystąpieniu nefropatii sprzyja nadciśnienie tętnicze i dieta bogata w białko i sól.[3]Papatheodorou K, Papanas N, Banach M, Papazoglou D, Edmonds M. Complications of Diabetes 2016. Journal of Diabetes Research. 2016

Neuropatia cukrzycowa – stopniowe uszkadzanie nerwów w wyniku zaburzeń metabolicznych i zmian w naczyniach krwionośnych odżywiających komórki nerwowe; najczęstszym rodzajem neuropatii jest neuropatia obwodowa charakteryzująca się mrowieniem, drętwieniem stóp i dłoni oraz utratą w nich czucia temperatury, dotyku i bólu; w zaawansowanym stadium choroby występuje silny, piekący ból nasilający się w nocy.[4]Papatheodorou K, Papanas N, Banach M, Papazoglou D, Edmonds M. Complications of Diabetes 2016. Journal of Diabetes Research. 2016

Retinopatia cukrzycowa – patologiczne zmiany w siatkówce oka spowodowane zbyt wysokim stężeniem glukozy, kwasów tłuszczowych i cholesterolu we krwi oraz nadciśnieniem; postępująca retinopatia prowadzi do stopniowego pogarszania wzroku i w konsekwencji – do ślepoty.

Zespół stopy cukrzycowej – owrzodzenie stopy, zlokalizowane na jej podeszwie lub grzbiecie, mogące prowadzić do zmian martwiczych; powstaje w tkankach, najczęściej w wyniku zmniejszenia dopływu krwi przez uszkodzone naczynia krwionośne; konsekwencją cukrzycy jest osłabienie czucia bólu i ucisku, dlatego chory długo może nie zauważać postępujących zmian; nieleczony zespół stopy cukrzycowej może prowadzić do rozległej martwicy, co jest wskazaniem do amputacji.

Przyspieszony rozwój miażdżycy – długo utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi może powodować uszkodzenie i ograniczenie przepływu naczyń krwionośnych przez odkładające się w nich blaszki miażdżycowe; konsekwencją tego jest zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca.

Pamiętaj o podstawowych badaniach lekarskich, które pozwolą Ci kontrolować rozwój ewentualnych powikłań. Należą do nich między innymi badania okulistyczne, kontrola czynności nerek oraz badania czucia w kończynach. Ich wykonanie zaleca się w momencie wykrycia choroby oraz co kilka lat, zależnie od typu cukrzycy.


Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 12.04.2018 (wersja: 01.17).