Pod wpływem długotrwałego ucisku, tarcia, noszenia niewygodnego obuwia czy złej pielęgnacji na stopach może dochodzić do powstawania zmian, które początkowo łagodne i prawie niezauważalne mogą rozwinąć się w bardzo bolesne i trudne do usunięcia.

Czym są brodawki?

Brodawki, nazywane też kurzajkami, powstają na skutek infekcji wirusów, którymi możesz zarazić się na basenie, saunie, w szatniach czy w innych ciepłych i wilgotnych miejscach użytku publicznego. Są to małe, nieregularne, twarde narośla, białe, często z ciemną kropką (krwi) na powierzchni. Najczęściej są płaskie. Bywają bolesne i powodują ucisk podczas chodzenia. Mogą występować pojedynczo lub w skupieniach. Są zakaźne, mogą się rozprzestrzeniać i mają tendencję do nawrotów. Mogą pojawiać się w różnych miejscach na ciele, a brodawka podeszwowa zlokalizowana jest zawsze na podeszwach i na palcach stóp.

Jak zapobiegać powstawaniu brodawek?

Aby zapobiegać powstawaniu brodawek najważniejsze unikanie kontaktu ze skórą osób, u których brodawki występują. Nigdy nie wycinaj samodzielnie brodawek – przez rozdrapywanie i nacinanie możesz jedynie nasilić ich rozsiewanie i w rezultacie powstawanie nowych zmian. Jeśli korzystasz z miejsc użytku publicznego (np. baseny) zawsze zwróć uwagę, aby dokładnie opłukać stopy (np. za pomocą mydła/płynu dezynfekującego). Ważna jest również odpowiednia higiena stóp – zadbaj o codzienną zmianę skarpetek oraz o to, aby stopy pozostawały suche.[1]Pubmed Health. Warts: Overview link  [dostęp: 19.09.2018]

Jak powstają odciski i jak im zapobiegać?

Przyczyn powstawania odcisków jest wiele. Najczęściej tworzą się na skutek noszenia źle dopasowanego, twardego i ciasnego obuwia, które wywiera długotrwały nacisk na stopę, uprawiania sportu, przebywania w pozycji stojącej przez długi czas lub częstego i długotrwałego przemieszczania się po trudnym terenie.

Aby zapobiegać odciskom noś tylko wygodne, miękkie obuwie, dobrze dopasowane do Twojej stopy, aby nie przesuwała się w czasie chodzenia. Zmniejszy to ryzyko powstawania i nawrotów odcisków.

Co to są modzele i nagniotki?

Modzele i nagniotki to rodzaje odcisków. Różnią się miejscem występowania na stopie.

Modzele tworzą się na podeszwach stóp, czasami na palcach lub na dłoniach. Powstają pod wpływem długotrwałego tarcia lub ucisku – ugniatana i uciskana skóra z powodu niedokrwienia umiera, tworząc opisywane narośla. Są to plackowate obszary zgrubiałej skóry. Najczęściej są miękkie, mają lekkożółtawy kolor i mało wyraźne granice. Niestety mogą być bardzo bolesne. Charakteryzuje je silne pieczenie w miejscu powstawania zmiany, niekiedy trudne do zniesienia, co może przypominać „stąpanie po rozżarzonych węglach” .

Nagniotki występują najczęściej na palcach, w okolicach stawów oraz w miejscach styku między palcami. Nagniotki to wypukłe sterczące zrogowacenia skóry w kształcie stożka dla których charakterystyczne jest, widoczny po zdrapaniu rdzeń, który przy każdym ucisku powoduje ból. Nagniotki mogą być mylone z brodawkami, ponieważ ich objawy są bardzo podobne. Brodawki nie mają jednak czarnego rdzenia, który widoczny jest po usunięciu wierzchniej warstwy nagniotka i po nacięciu krwawią.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości poproś o pomoc farmaceutę – z pewnością udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji.


Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 25.09.2018 (wersja: 01.16).