fbpx
Farmaceutów zachęcamy do dyskusji i zgłaszania własnych pomysłów na wzbogacenie treści ulotek.

Kategoria: Choroby

Niewydolne serce – co to dokładnie znaczy?

Niewydolne serce nie może zapewnić odpowiedniego przepływu krwi przez tkanki i w konsekwencji do komórek ciała nie dociera odpowiednia ilość tlenu i składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest wdrożenie leczenia i regularne monitorowanie postępów choroby.

Co to jest zespół suchego oka?

Pamiętaj, że zespół suchego oka nie objawia się tylko uczuciem suchości oczu. Może mu towarzyszyć także uczucie obcego ciała lub piasku w oku, przekrwienie oka, gęsta wydzielina na oku, nadmierne łzawienie, nadwrażliwość na światło i wiatr lub rozmyte pole widzenia.

Demencja a choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera stanowi około połowy wszystkich przypadków otępienia i stosunkowo częściej występuje u kobiet. Choroba ta rozwija się powoli, powodując stopniowe uszkodzenia w różnych częściach mózgu. Otępienie wywołane udarem lub miażdżycą (tzw. otępienie naczyniopochodne) jest skutkiem niedokrwienia mózgu i wynika z uszkodzeń naczyń krwionośnych mózgu. Objawy mogą być różne ze względu na obszar mózgu, który uległ uszkodzeniu.

Z grzybicą stóp marsz do apteki!

Grzybica to wyjątkowo zaraźliwa choroba wywoływana przez mikroskopowe grzyby. Może ona zaatakować każdy narząd w naszym ciele, ale najczęściej spotykane są grzybice skóry, wśród których najbardziej powszechne są grzybice stóp. Pamiętaj, że zignorowana grzybica nie ulegnie samoistnemu wyleczeniu i będzie Ci towarzyszyć przez wiele lat zajmując kolejne części stopy.  Jeśli zauważysz pierwsze zmiany zgłoś się do swojego lekarza lub skonsultuj się z farmaceutą.

Czym właściwie jest Helicobacter pylori?

Diagnostykę w kierunku obecności bakterii w błonie śluzowej żołądka oraz leczenie warto rozważyć w momencie, gdy odczuwasz uczucie poposiłkowej sytości, wczesne uczucie sytości, gdy zdarza Ci się odczuwać ból lub pieczenie w nadbrzuszu lub gdy cierpisz na chorobę wrzodową żołądka.

Leczenie i profilaktyka wszawicy

Rozpoznanie choroby nie jest trudne, a skuteczne leczenie można podjąć za pomocą preparatów dostępnych w aptece bez recepty. Trzeba jednak pamiętać, że walka z wszawicą toczy się na wielu frontach, a kilku prostych zaleceń znacznie ułatwi jej zwalczanie.

Co powinieneś wiedzieć o zaburzeniach erekcji?

Zaburzenia erekcji mogą być spowodowane przez zaburzenia hormonalne (np. małe stężenie testosteronu, podwyższone stężenie prolaktyny, zaburzenia funkcji tarczycy), niektóre choroby (np. cukrzyca, miażdżyca, choroba wieńcowa, niewydolność nerek, wątroby, nadmiar cholesterolu we krwi), stres, otyłość, brak ruchu, nadmierne spożycie alkoholu, palenie tytoniu czy starzenie się. Mogą yć także efektem ubocznym niektórych leków.