Kolonoskopia jest to badanie jelita grubego przy pomocy kolonoskopu – długiego, cienkiego i giętkiego przewodu zaopatrzonego w kamerę. Jest to najlepszy sposób na ocenę stanu jelita grubego.

Jak się przygotować?

Przygotowanie do kolonoskopii ma na celu dokładne oczyszczenie jelita z resztek pokarmowych, co umożliwia ocenę wizualną ściany jelita. Nieodpowiednie przygotowanie do badania sprawia, że jest ono trudniejsze technicznie, trwa dłużej, jest obarczone większym ryzykiem przeoczenia zmian chorobowych i częściej kończy się niepowodzeniem, dlatego musi być powtórzone. Z tego względu tak ważne jest, aby wiedzieć jak się do niego odpowiednio przygotować.

Na kilka dni przed planowanym badaniem powinieneś przejść na dietę ubogoresztkową – unikaj spożywania pokarmów z ziarnami i nasionami, owoców, warzyw, tłustych potraw, przetworów mlecznych i napojów gazowanych.  Należy wykluczyć z diety owoce pestkowe (winogrona, kiwi, truskawki), pomidory i sok pomidorowy oraz nasiona siemienia lnianego, ziarniste pieczywo i mak. Na 1-2 dni przed badaniem nie powinieneś przyjmować stałych pokarmów, kawy, alkoholu i napojów gazowanych. Zaleca się dietę płynno-papkową. W dniu poprzedzającym badanie powinien pić dużo klarowanych płynów (woda, klarowne zupy, buliony, rozcieńczone syropy i soki bez miąższu, herbaty ziołowe), a unikać picia czerwonych płynów, takich jak sok z buraka. W dniu badania nie należy przyjmować żadnych posiłków.[1] Medycyna Praktyczna: Kolonoskopia. [dostęp 13.12.2017]W dobie poprzedzającej badanie rozpoczniesz też terapię wybranym środkiem przeczyszczającym. Konkretny preparat, jego dawkę i sposób przyjmowania wybiera lekarz. O to jak powinieneś stosować lek zapytaj swojego farmaceutę.

Podczas stosowania leku przeczyszczającego koniecznie pozostań w domu z możliwością łatwego dostępu do toalety. W czasie przygotowywania do kolonoskopii wystąpią liczne wypróżnienia (biegunka), pod koniec będzie to sama treść płynną (woda).

Kolonoskopia a choroby przewlekłe

Zalecenia do kolonoskopii mają charakter indywidualny oraz uwzględniają wszystkie choroby przewlekłe. Jest to szczególnie istotne jeśli chorujesz na cukrzycę lub przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe wymagające stałego przyjmowania leków skonsultuj się z lekarzem, poinformuj o swojej chorobie oddział, na którym wykonasz badanie oraz pamiętaj o niżej opisanych zasadach:

  • Przewlekle stosowane leki należy przyjąć co najmniej 1 godz. przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego.
  • W dniu badania zażyj poranną dawkę leków popijając je wodą.
  • Jeśli przyjmujesz leki obniżające krzepliwość krwi np. (Xarelto, Plavix, Clopidix, Areplex, Fraxiparyne, Clexane, Ticlid, Aclotin, Ticlo, Warfin) zapytaj lekarza lub farmaceutę o właściwy sposób postępowania.

Jak przebiega badanie?

Kolonoskopię przeprowadza się w pozycji leżącej, kolonoskop wprowadza się przez odbyt do jelita grubego. Zazwyczaj, przed zabiegiem otrzymasz leki uspakajające i przeciwbólowe, u dzieci zabieg wykonuje się stosując znieczulenie. Mimo wszystko podczas zabiegu możesz odczuwać wzdęcia i rozpieranie oraz ból, o którym powinieneś poinformować lekarza.[2]Pubmed Health:
Colonoscopy. [dostęp: 13.12.2017]
Po zakończonej kolonoskopii będziesz osłabiony. Nie powinieneś prowadzić samochodu, a do domu udaj się pod opieką drugiej osoby. Jeśli po badaniu pojawią się u Ciebie gorączka, dreszcze, ból brzucha i czarny, smolisty stolec – powinieneś skonsultować się z lekarzem.


Dodatkowe zalecenia od Twojego farmaceuty:

Ostatnia aktualizacja treści: 20.04.2018 (wersja: 01.6).